Új Magyarország Fejlesztési Terv Logo
Oldalnavigáció: Nyitólap | Civil híradó | Hírarchívum | SENIOR PILATES
2024. május 06., hétfő, Ivett és Frida napja


"A legjobb gyógyszer a mozgás!"
 

december 9-én, csütörtökön
14.00 altórától a CIVIL HÁZ sporttermében.


Minden senior korú, mozogni vágyót szeretettel várunk!!!

info: adrienbognar.@gmail.com, 30-411-42-54  
Szükséges a kényelmes ruházat, törölköző, vastag zokni vagy vékonytalpú cipő.

 Halászné Bognár Adrien

A mozgás fontossága idős korban
 

 

A naptári életkor nem mindig és mindenkinél egyezik a biológiai életkorral. Valamennyien ismerünk fiatalos öregeket és korán öregedő fiatalokat. Az idősebb korban kialakuló esetleges megbetegedések, az öregedéssel járó negatív folyamatok kedvező befolyásolására, csökkentésére a " MOZGÁS A LEGJOBB GYÓGYSZER"
1958-ban elkezdett és napjainkban is folytatódó baltimori öregedési felmérés  eddigi eredményei egyértelműen igazolják, hogy a rendszeres fizikai aktivitás – legyen az sporttevékenység, vagy a  hétköznapi életbe  beépített  mozgásprogram – ellensúlyozza az öregedéssel együtt járó kedvezőtlen élettani hatásokat,  megnyújtja az élettartamot, különösen az aktív élettartamot!!
A rendszeres fizikai aktivitás, testedzés, sport,  ellensúlyozza a szervezet képességeinek romlását, csökkenti a betegségek kockázatát, illetve már kialakult betegségben segít a jobb életminőség elérésében és az önálló életvitel fenntartásához szükséges fizikai és szellemi teljesítőképesség szinten tartásában.
A sport nem kell, hogy kemény fizikai megterhelés legyen, viszont legyen rendszeres!  Lehet az kirándulás, vagy séta, kocogás, csoportos vagy egyéni mozgási lehetőség,

 

A mozgásprogram megtervezésekor, az  egyéni, speciális szempontok körültekintő mérlegelése mellett , rendszerint az alacsony intenzitású, optimális környezeti feltételek között végzett, kis sérülésveszéllyel járó mozgásformák ajánlhatók.

Az idős emberek rendszeres mozgásprogramjának tervezésekor messzemenő mértékben tekintettel kell lenni a szív és keringési rendszer állapotára, valamint az összes olyan kísérőbetegségre.
Minden 65 évesnél idősebb, korábban nem sportoló idős ember KÖZEPES , vagy ERŐS intenzitású mozgásprogramba állítása előtt TERHELÉSES VIZSGÁLAT végzendő. A mozgásprogram bevezetésekor, különösen hangsúlyos a fokozatosság elve.

A kezdő gyakorlatsorok intenzitása és időtartama csak alacsony lehet, a terhelést lassan fokozzuk, fontos a rendszeres pihenőidők beiktatása. Elengedhetetlen az 5-6 perces bemelegítő mozgás, a nyak, törzs és végtagok izomzatának óvatos nyújtásával. Az edzés végén legalább ugyanilyen időtartamú levezető mozgássor ajánlott. Az aerob edzés a legalkalmasabb eszköz a szív és légzőrendszer  teljesítőképességének emelésére, a mozgáskoordináció javítására, a koszorúérbetegség megelőzésére, a már kialakult határérték és középsúlyos hipertónia  csökkentésére.  

Hivatkozások:

dr. Sidó Zoltán ph.D, dr.Szamosi Katalin
Az időskor és a sport

Irodalom:

1.      Hayflick L.: How and why we age - Az öregedés titkai - by Cell Associates, Inc. 1994.

2.    Frenkl R.: Maradj Fiatal. Sub Rosa kiadó Budapest, 1995.  


 

 
Kereső