Új Magyarország Fejlesztési Terv Logo
Oldalnavigáció: Nyitólap | Civil híradó | Hírarchívum | Jól sikerült az irodalomkedvelők első előadása
2024. május 04., szombat, Mónika és Flórián napja
Az irodalomkedvelők első előadásáról az Ajkai Szóban 2011. január 14-én megjelent cikk:

alt
Móricz Zsigmond, a celeb

 

 


"Dr. Szilágyi Zsófia, az Elte tudományos munkatársa "A továbbélő Móricz" című könyve alapján mutatta be az írót kedden délután a közönségnek, akik minden ülőhelyet elfoglaltak a Civil Ház nagytermében.
A társaság alapítója, Osváth Imre, azzal a szándékkal kezdeményezte a közelmúltban az irodalmi kör létrejöttét, hogy az ajkaiak megismerhessék a helyi írók, költők munkásságát, csatlakozhassanak hozzájuk, és mindenkinek szóló irodalmi előadásokat szervezzenek a civil szervezetek támogatásával.
Zsófia beszélgetőpartnere egykori tanítványa, Hujber Róbertné Kégli Lilla, a társaság egyik alapító tagja, legelőször az irodalomtörténet személyes jellegére hívta fel a figyelmet, amely megalapozta az egész előadás különleges hangulatát, bensőséges jellegét. Kiderült ugyanis, hogy Móricz Zsigmond annak idején udvarolt Zsófia dédnagymamájának, Zsófia pedig megpróbálta kideríteni, hogy mi tudható erről. A kisújszállási hölgy, Kálmán Bella, nagymamájának az anyósa volt. A nagymama nem túl jó emlékeket mesélt róla, így két különböző képe alakult ki Móriczról. Az egyik az iskolai tanulmányokra alapozottan, a másik a családból, amely nemcsak a szépe és jót, hanem a gyarló emberi tulajdonságait is megismerhette. A hölgyet egyébként nemcsak a családi történetek, de az irodalom is megörökítette. Móricz hozzá íródott versét egy emlékkönyvbejegyzés őrzi a Petőfi Irodalmi Múzeum Móricz-hagyatékában.
Megtudhattuk azt is, milyen ellentmondásokat rejtett Móricz élete, hogyan változott az idővel a személyisége, ezzel együtt a nőkhöz, a feleségeihez való viszonya, és a sportról vallott véleménye. Nagyon szemérmes ember volt, a naplóiban viszont hihetetlenül nyíltan fogalmazott, így próbálgatta, mit bír el az irodalom. Mivel a sajtó fokozottan figyelt Móriczra, életéből olyan apró, lényegtelennek tűnő részletek is kiderülnek a korabeli újságokból, akár a mai celebek életéről.
Az egyetemi tanárnő kérdésre elmondta a véleményét az általános iskolai Móricz-oktatásról is. Szerinte nem a Hét krajcárt és a Légy jó mindhalálig című regényt kellene közvetíteni róla, mert a gyerekek azonosulnak a figurával, hanem azt, ami valójában volt: a humoros, nyitott, vállalkozó kedvű íróét."


írta: Zs.G.E.

A rendezvényről készült fényképeket a Képgaléria-Tagszervezeteink-Irodalomkedvelők Társasága menüpontban lehet elérni.
 
Kereső